
Nyelvfék
A nyelv a bőrredővel rögzül a szájüreg alsó részéhez – ez a nyelvfék, amely egyeseknél hosszabb, másoknál rövidebb. Amikor a nyelvfék túl rövid, lenőtt nyelvről beszélünk.
Tény hogy a lenőtt nyelv befolyásolja az újszülött szoptatását, majd később a beszédet is.
Nálunk egyelőre nem egységes az álláspont, mi a teendő a lenőtt nyelv esetén. Van, amikor már azonnal a születés után, vagy később a szájsebészeten felcsippentik a nyelvféket. Előfordul, hogy hagyják, magától nyúljon meg vagy megrepedjen idővel.
Általában azok a szülők, akik gyermekénél a nyelvféket már a születést követően felszabadítják, elégedettebbek.
A gyermek lenőtt nyelvvel nehezebben szopik, mivel nem tud vályút formálni nyelvével a mellbimbó körül. Ezért nem keletkezik vákuum a szopáshoz, és a baba is túl sok levegőt nyel.
A nem hatékony szoptatás kényelmetlen az anyának is, hiszen a szoptatások hosszabb időt vesznek igénybe és a helytelen mellre helyezés miatt fájdalmasabbak. A baba növekedésével, könnyebbé válik általában a szopás is, ha még egyáltalán tart, mivel a gyerek erősebb és lenőtt nyelve ellenére könnyebben szopik. Fennáll azonban a veszély, hogy amikor beszélni kezd a baba, beszédhibája lesz.
Mivel a nyelvfék felszabadítása a szülés után könnyű beavatkozás, a szülők szerint nem jó döntés elhalasztani a beavatkozást, vállalva a szoptatási nehézségeket, megkockáztatva a beszédhibák kialakulását. Emellett a nagyobb gyermeknek újra hozzá kell szoknia a nyelvéhez, ami nehézségeket okozhat.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)