Hasfali sérv
Sérv kialakulása során a fokozott hasűri nyomás és a hasfal gyengesége miatt a hasfal gyengébb részén, pl. a köldök területén vagy a műtéti hegeknél az izmok szétválnak és zsigerek nyomulnak ki a hasüregből a hashártyát előretolva.
Az elváltozás a hasfal egy gyenge pontján alakul ki, ahol a hasfali izmokon az azokat borító kötőszövetes hártyákon áttörve a zsigerek kitüremkednek a hasból. A hasfal gyengesége lehet fejlődési rendellenesség, kialakulhat sérülés hatására, tartós nehéz fizikai munka végzése kapcsán vagy műtétek rosszul gyógyuló hegeinek a helyén. A két egyenes hasizom is elválhat egymástól és közöttük előboltosulhatnak a belső szervek. Elhízás során a megnövekedett hasi zsírtömeg és a fokozott hasűri nyomás miatt fejlődik ki. Ritkán létrejöhet hasfali sérv a hasűrben folyadék felgyülemlése esetén, erőltetett székelés vagy köhögés hatására.
Tünetek:
A betegeknél főként helyi, ritkán az egész hasra kiterjedő fájdalom jelentkezhet. Az elváltozás a has bőrét előretolja. Ujjal általában visszatolhatóak az előboltosuló szervek. Mérete nagyon változatos. Köhögésre, hasűri nyomás fokozásra megnagyobbodik. Felette a bőr a feszülés hatására elvékonyodhat és számtalanszor ki is fekélyesedhet. Az elváltozás körül a bőrön gyulladásos elváltozások jelenhetnek meg. Előrehaladottabb esetekben a kiboltosuló tömlőbe belső szervek kerülhetnek. Az elváltozás az idő előrehaladtával növekszik. Súlyos szövődmény alakulhat ki akkor, ha a tömlőbe került szervek vérellátása károsodik, azok kizáródnak a hasűrből. Ekkor azok elhalhatnak és életveszélyes állapot alakulhat ki.
Az orvos az anamnézis felvétele mellett betegvizsgálatot végez. A terület vizsgálatával az elváltozást meg lehet különböztetni más betegségektől. A tömlőben található szervek elhalásának a gyanúja esetén röntgenvizsgálat végzendő.
Az elváltozásokat csak műtéttel lehet gyógyítani. A hegben kialakult sérv esetén el kell távolítani a gyenge hegszöveteket és a sebet újra össze kell varrni.. Bizonyos sérv méret felett a “szövetbarát” hálót használnak a műtét során. A háló szerepe a gyenge vagy hiányzó hasfali izomzat pótlása, a feszülés elkerülése és a kiújulás megelőzése.
Az emésztés rendezése csökkenti a tünetek kialakulásának a valószínűségét. A hasűri nyomás fokozásával járó munkavégzést (pl. emelést) kerülni kell. A dohányzás elhagyása is ajánlható, mert feltételezhető, hogy a dohányzás hatására bekövetkező kötőszövet gyengülés, a hasfal gyengülését okozhatja. Elhízottság esetén a fölösleges zsírtömegtől való megszabadulás javíthatja a gyógyulást és csökkentheti a kiújulást.
A sérv kizáródásakor azonnal meg kell műteni a beteget és az elhalt szerveket el kell távolítani, mert ebben az esetben életveszélyes állapot áll fenn. Ilyen esetben a beteg erős fájdalomról panaszkodik a kizáródott sérv illetve az egész has területén, a szívverése szapora, a nyálkahártyái kiszáradnak, széklete elmarad, hányinger és hányás jelentkezik.
Nagyon fontos, hogy sérv-kizáródásra utaló tünetek esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)