Asztma
Az asztma a légutak krónikus gyulladásával járó betegség. A hörgőrendszerben zajló krónikus gyulladás miatt a hörgők túlérzékennyé válnak, s a legkisebb ingerlő hatásra a hörgőfal simaizmai görcsösen összehúzódnak, a nyálkahártya megduzzad, a hörgők keresztmetszete beszűkül, sűrű, tapadós nyák zárja el a levegő útját. A hörgőgörcs visszafordítható.
Az esetek felében az asztma 5 éves kor előtt kezdődik, fiúknál gyakoribb. Néha már csecsemőkorban elkezdődik, de serdülőkorban a tünetek enyhülnek vagy teljesen el is múlnak. Az asztmás betegek száma folyamatosan emelkedik. Ma a Földön legalább 150 millió asztmás beteg él. Magyarországon a gyermekek 2-3%-a asztmás.
Az enyhe asztmában szenvedő gyermekek nagy része “kinövi a betegséget” és felnőtt korában panaszmentessé válik. A felnőttkorban kezdődő asztma általában nem múlik el. Minél később válik valaki allergiássá, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy azt valaha is kinövi.
Tünetei:
Légszomj, nehéz légzés, sípoló hanggal. A légszomj, sípolás rohamokban jelentkezik és gyakran rosszabbodik az éjszaka folyamán. Mély, kínzó, megerőltető köhögés. Verejtékezés és szapora pulzus súlyosan nehezített légzés
Kiváltó okok lehetnek::
– allergiát okozó anyagok,pl.:: házipor-, virágpor-, penészgomba spóra, cigarettafüst-, állati szőr-, toll, valamint bizonyos ételekkel illetve gyógyszerek,
– megfázás, légúti fertőzések
– hideg, száraz levegő
– időjárásváltozás (heves vihar, fronthatások, hőmérsékletváltozás)
– erős szagok, irritáló anyagok (pl. dohányfüst, légszennyezettség)
– stressz, heves érzelmek
– gyógyszerek (pl. aszpirin, béta-blokkolók)
– fizikai terhelés (Ez az egyetlen tényező, melynek kerülése nem javasolt. A kezelést kell
úgy beállítani, hogy a betegség ne korlátozza a fizikai aktivitást.)
– refluxbetegség
Mit lehet tenni asztma esetén?
Sípoló légzés esetén már az első alkalommal orvoshoz kell menni.
Enyhe asztmás rohamokat az orvos által felírt gyógyszerrel kell megszüntetni.
Súlyos asztmás roham esetén azonnal fel kell keresni a legközelebbi kórház intenzív osztályát. (Az asztmás személy meg tudja különböztetni az orvosi megfigyelést igénylő súlyos rohamot az enyhe rohamtól, melyet maga is kezelhet.)
Antihisztaminokat (allergia elleni gyógyszereket), hörgőtágító gyógyszereket, vagy szteroidokat ír fel.
Megtanítja a beteget, hogy hogyan befolyásolhatja önmaga az enyhébb asztmás rohamokat.
Megelőzésként meg kell kísérelni a kiváltó okot felismerni és elkerülni. Valahányszor a roham fellép, át kell gondolni mit evett és mit csinált a beteg, mit fogott meg és hol, minek volt kitéve közvetlenül a roham előtt. Így az oknyomozásban megtalálható a hiányzó láncszem.
Mivel a házipor gyakori kiváltó ok, amennyire lehetséges, tartsunk otthonunkat pormentesen! Kerüljük a háziállatokkal való kapcsolatot! A padlót naponta fel kell mosni.
Rendszeres kímélő tornagyakorlatok javasoltak a szív-, tüdőműködés erősítésére. Jóllehet ez néha maga is előidézhet rohamot, a legtöbb asztmás beteg számára a könnyű gyakorlatok igen kedvezőek. Ha a beteg hajlamos a gyakorlatok által kiváltott asztmára, a gyakorlat előtt az inhaláló sprayből alkalmazott 1-2 befújás a megfelelő gyakorlatok elvégzését lehetővé teszi.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)