Rota-és calicivírus
A rotavírusok a csecsemők és kisdedek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek a leggyakoribb okozói világszerte. A rotavírus fertőzés felnőtteket, különösen idős embereket is érinthet, ám a kisgyermekkor után ritkán okoz súlyos kiszáradást. A vírus leggyakrabban a téli hónapokban, novembertől márciusig fertőz, de megbetegedések az év bármely szakában előfordulhatnak. A kórokozó széklet útján terjed.
A lappangási idő 1-3 nap, átlagosan azonban 48 órán belül jelentkeznek a tünetek: láz, hányás, hasmenés, legtöbbször napi 5-10 híg, vizes hasmenést jelent, hasi fájdalom. A tünetek általában 3-9 napig tartanak. Csecsemő és gyermekkorban a hányás, hasmenés kiszáradáshoz vezethet, amely súlyos szövődményekkel, ritka esetben akár halállal is járhat.
A rotavírus ellen nincsen specifikus terápia, csupán tüneti kezelés létezik, amely láz- és fájdalomcsillapításból, valamint a kiszáradás megelőzéséből áll. Hasmenés esetén a szájon át történő folyadékpótlás jelenti az elsődleges megoldást. Hányás esetén a többször, kisebb mennyiségű folyadék adása ajánlott. Az ideális folyadék nátriumot, káliumot és cukrot is tartalmaz.
Az alapvető higiéniás elvek betartása mellett az egyik legjobb lehetőség a megelőzésre a rotavírus elleni oltás.
A calici a másik olyan vírus, amely az őszi-téli hónapokban okozhat enyhe járványokat. A rotavírushoz hasonlóan a tünetei hányás, hasmenés, hőemelkedés lehet és gyermekekre, idősekre, legyengült szervezetekre szintén azért veszélyes, mert hányással folyadékot veszítenek és könnyen kiszáradnak, tehát ezért kell infúzióban pótolni a folyadékot. A tünetek hirtelen kezdődnek, de a lefolyás
enyhe, 2-3 nap alatt a tünetek javulnak. A vírust elkapni élelmiszerrel, ivóvízzel, fürdővízzel, széklettel lehet. A beteg általában 3-4 napig fertőz. Rendszeres tisztálkodással, gyakori szellőztetéssel, vitamindús étrenddel próbálhatunk védekezni a fertőzés ellen.
Amennyiben a gyermek nem fogyaszt elegendő folyadékot, illetve, ha a kiszáradás jeleit tapasztalhatóak, akkor a házi gyermekorvoshoz kell fordulni, aki dönt az esetleges kórházi kezelés szükségességéről.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)