Afázia
A beszédzavar – szaknyelven afázia – esetén a beszéd két alapfunkciója közül vagy a kifejezés, vagy a megértés, súlyosabb esetekben mindkettő sérül. A kezelés során, mikor már a beteg állapota orvosilag stabilizálódott, minél hamarabb szükség van a beszédfejlesztésére. Ezt a munkát a logopédusok végzik. A munka eredménye függ attól, hogy milyen korai stádiumban kezdődik el a kezelés, de a hatékonyságot nagymértékben befolyásolja a beteg életkora, személyisége, valamint az, hogy milyen a család összefogása és támogatása. Természetesen fontos a károsodás helye és nagysága is.
A különböző maradványtünetek között különösen hangsúlyos a beszédzavar. Az önkifejezés legfontosabb eszközétől megfosztott beteg nehezen tudja jelezni elemi igényeit is. A betegség okozta pszichés trauma feldolgozása is nehezedik, ha szóban nem fejezhetjük ki fájdalmunkat, a beteg meg van fosztva a beszélgetés pozitív hatásától. Ezek miatt hajlamosabb a depresszióra, és javulási esélyei ettől ismét romolhatnak.
Bár a stroke elsősorban a közép- és időskor betegsége, sok fiatal felnőtt, és sajnos gyermek is megbetegedhet pl. agyvérzések miatt. A közlekedési és munkahelyi balesetek gyakrabban fiatal embereket, gyermekeket érintenek. A koponyatrauma folytán bekövetkező agysérülés is okozhat afáziát, esetükben a logopédiai rehabilitáció még nagyobb jelentőségű.
A gyógyulási esélyekről pontos prognózis sajnos nem adható. A tapasztalat azt bizonyítja, hogy a kezdetben gyorsan visszafejlődő afázia jó esélyű, ezért fontos a minél korábban elkezdett terápia. Előfordul, hogy a gyors javulás után lassul a folyamat, és néha a visszaesés is bekövetkezhet. A beszédterápia hosszú időtartamú, hónapokig, évekig szükséges a folytatása.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)