Alvászavar
Az alvászavar nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás, mely maga után von kedvezőtlen nappali következményeket. Ha valaki napközben annak ellenére álmos, fáradt, ingerült, hogy átaludta az éjszakát, ha jelentősen csökkent a teljesítménye, ha a gyógyszeres kezelés mellett is magas a vérnyomása, ha hangosan, egyenetlenül horkol, ha éjszaka álmatlanul forgolódik vagy gyakori vizelési ingere van, és az ez állapot legalább 30 napja fennáll, nagy valószínűséggel alvászavarban szenved.
Megkülönböztetünk elalvási, átalvási és korai ébredés okozta alváselégtelenséget. Elalvási elégtelenségről akkor beszélünk, ha a lefekvéstől az elalvásig több mint fél óra telik el. Normálisan ez 5-10 perc között van. Átalvási zavarról akkor, ha az alvásfolyamatot 3 vagy több alkalommal a betegben tudatosult felébredés szakítja meg, ami 1-2 perctől akár fél óra időtartamú is lehet. A reggeli alváselégtelenséget – átlagos életvitel mellett – a reggel 3-4 óra körüli végleges felébredés jelenti.
A vizsgálatok szerint az alvásproblémák legnagyobb része pszichés alvászavar.A pszichés alvászavarok hátterében aktuális, régi vagy akár folyamatosan fennálló stressz van.
Más oka is lehet az alvászavarnak. Például az esti-éjszakai világítás, TV, számítógép, telefon, hangos zene, váltott műszak, éjszakás műszak – ezek mind az éjszaka-nappal természetes ritmusát rúgják fel, holott ez az a ritmus ami központi szerepet játszik az összes többi ritmus működésének irányításában.
A tartós alváshiány komolyan veszélyezteti mentális működésünket, különösen a memóriánkat, teljesítményünket, emocionális életünket, hangulatunkat, immunrendszerünket és ezért komoly, súlyos betegségek is kialakulhatnak. Az alvászavarok – például az alvási légzészavarok – hajlamosítanak magas vérnyomásra, agyi érbetegségekre. Tudományos felmérések igazolták, hogy az alvászavaros emberek között nagyobb a baleseti kockázat
A pszichológiának fontos szerepe van a különböző elalvást segítő technikák kidolgozásában is, hisz az alvászavarok nagy része pont az elalvást ill. a visszaalvást érinti.
Akinek alvásproblémája van mindenképpen javasolt, hogy forduljon szakemberhez, aki hatékony segítséget tud nyújtani.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)