Nátha és immunerősítés
A náthát a legtöbb esetben különböző vírustörzsekhez tartozó vírusok okozzák.
A kórokozók leginkább cseppfertőzéssel, vagyis beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján a levegőbe kerülve terjednek, de kézfogással, esetleg a beteg által érintett tárgyak (kapaszkodó, számítógépes egér, billentyűzet stb.) közös használata révén is továbbadhatók. A valamilyen okból (stressz, áthűlés, vitaminhiány, más betegség stb.) legyengült immunrendszerű szervezetet könnyebben betegítik meg a vírusok, ezért a megfázás, a nátha jellemző időszaka közé tartoznak a kora tavaszi hónapok. Gyakran jelentkezik akkor, amikor az ember fáradt, kialvatlan. A betegség lezajlása nem jelent védettséget az azt okozó vírusokkal szemben: évente átlagosan 3-4 alkalommal is áteshet valaki a náthán, de ettől nem válik védetté.
A rövid, két-három napos lappangási idő után jelentkeznek a tünetek. Az orr-nyálkahártya gyulladása miatt nyákos orrfolyás következik be, előbb vízszerű, majd sűrűbb váladékkal.
A tüsszögést, az orrdugulást enyhe torokfájdalom, köhögés kíséri, amely néhány nappal tovább is húzódhat a heveny náthás, orrfolyásos tüneteknél és éjszaka fokozódhat. A náthás beteg kedvetlen, levert. Főleg gyerekek esetében az első napokban láz is jelentkezhet.
Több napig tartó magas láz, fül-, arc- és homloküreg fájdalom, influenza szerű tünetek ( nagyon magas lázzal, gyengeség, erős fejfájás, végtagfájdalom, hasfájás, hányinger, akár hányás, hasmenés is) valamint sűrű, sárgás orrváladék esetén mindenképpen orvoshoz kell menni.
Makacs köhögés, elhúzódó orrváladékozás esetén bakteriális tenyésztés is szükségessé válhat, illetve vérkép- és vizeletvizsgálatot, orrmelléküreg-röntgenfelvételt is kérhet az orvos és antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
A szövődmények között talán a leggyakoribb a fül, az orrmelléküregek illetve a légcső baktériumos felülfertőzése. Súlyosabb esetekben, legyengült vagy idős betegeknél bronchitis és tüdőgyulladás is felléphet.
A nátha kezelése úgynevezett tüneti kezelés.
A beteg, ha csak lehet, maradjon otthon, az első napokban fertőz leginkább, meleg környezet, sőt, láz esetén ágynyugalom is kívánatos, szükség esetén lázcsillapítással. Nagyon fontos a gyakori orrfújás, esetleg tengervizes orrspray használata, ami nem csak a már kialakult megfázás esetén segít az orrváladék kiürülésében, de a megelőzésben is hatékony lehet. Az orrváladék fellazítását, ürülését elősegíti a bőséges folyadékfogyasztás is.
Hasznos lehet különböző illóolajok (pl.: eukaliptusz, mentol, hibiszkusz, kámfor) használata.
A megelőzés lényege a szervezet immunrendszerének védelme: a testmozgás, a tiszta levegőn való séta, a vitaminban gazdag étkezés, elegendő alvás mind segíthet. A gyógynövényeket nem csak a fertőzés kezelésekor, hanem a hatékony megelőzés érdekében is lehet kúraszerűen alkalmazni, erősíthetik a szervezet védekező rendszerét, gyógyteák, kivonatok, szirupok formájában.
A hársfa és lándzsás útifű hatékonyan segíthetnek köhögéskor a váladék kiürülésében, a zsálya a torokfájást, rekedtséget enyhítheti. Fontos ilyenkor nagyobb mennyiségű C-vitamin bevitel is, ha lehet természetes formában, hogy a szervezet hatékonyabban tudja felhasználni. A csipkebogyó tea nagyon jó C-vitamin forrás, kb. tízszer annyi C-vitamin van benne, mint a citromban. Hogy az értékes C-vitamin ne vesszen kárba, a csipkebogyó teát ne forrázzuk, hanem a bogyókat áztassuk be éjszakára, majd másnap szűrjük le, melegítsük fel, de 35-40 foknál ne melegebbre, és fogyaszthatjuk is. A gyömbér gyökerét lereszelve, pici áztatással, mézzel, citrommal ízesítve nagyon finom immunerősítő italt kapunk.
A náthát okozó vírusok cseppfertőzéssel terjednek, ezért járványveszélyes időszakban még fokozottabban kell ügyelni a higiéniára: a gyakori kézmosásra, a papírzsebkendő használatára.
Elengedhetetlen a lakáson belül a helyiségek gyakori szellőztetése, és ha a kéztörlés után 1 csepp teafa vagy olajfalevél olajat dörzsölünk szét a tenyerünkön, segíthet távol tartani a kórokozókat.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)