
Pigmenthiány
A vitiligóban (pigmenthiányban) szenvedőknél különböző méretű fehér foltok alakulnak ki a bőrön, amelyek több helyen is megjelenhetnek. A foltok megjelenése a pigmentsejtek, vagy ún. melanociták pusztulásával függ össze, mert ilyenkor többé nem termelődik a melanin nevű pigment, amelyek normális esetben mindenhol jelen vannak a bőrben.
A vitiligó legalább a népesség 1%-át érinti. Az ebben a bőrbetegségben szenvedők körülbelül fele tapasztal bizonyos fokú pigmentvesztést 20 éves kora előtt, és a vitiligóban szenvedő összes beteg mintegy harmada számol be arról, hogy a családban másnak is van ilyen bőrproblémája
Többféle elmélet létezik azzal kapcsolatban, hogy mi okozza, de az orvosok szerint az esetek 40%-ában genetikus a probléma, a sejtekbe van kódolva, így nem megelőzhető és nem visszafordítható illetve autoimmun okot is feltételeznek. Van, akinél valamilyen a testet ért trauma váltja ki a betegséget (pl. egy baleset), és vannak akik, lelki okokra vezetik vissza. Folyamatosan fennálló gyulladás is elindíthatja a folyamatot a szervezetben. Legtöbbször a 15-35 éves korosztályt érinti a betegség.
Leggyakrabban először a kezeken, a kézháton, a lábakon, az arcon, a száj környékén, a nemi szervek környékén jelennek meg a foltok. Többnyire a sötétebb bőrű embereknél fordul elő a tapasztalatok szerint.
A vitiligo a tudomány állása szerint nem gyógyítható, csak tünetmentesíthető: a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Ezért fenntartó kezeléseket ajánlanak a tünetmentesítő kúra befejeztével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki.
(megjelent HOT magazin Dr. Hot rovatban)